Kielce, 29 lutego 2024 roku.

 

Komunikat Zarządu Kieleckiego Oddziału SHS 2/2024

 

1. Świętokrzyska Akademia Dziedzictwa

5 marca br. o godzinie 13.30 w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przy ul. Paderewskiego 34 A w Kielcach odbędzie się kolejne spotkanie w ramach „Świętokrzyskiej Akademii Dziedzictwa”. Naszym gościem będzie dr hab. Mikołaj Getka-Kenig prof. PAN (Instytut Historii Nauki im L i A Birkenmajerów PAN/Muzeum Zamkowe w Sandomierzu), który przedstawi zagadnienie: „Odbudowa” zamku w Sandomierzu a problem adaptacji zabytków na cele muzealne w powojennej Polsce. Wykład ma charakter otwarty, dlatego zachęcam do licznego w nim uczestnictwa.

 

2. Składki członkowskie

Składka członkowska za 2024 rok wynosi: normalna 120 zł (plus część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiej w wysokości 60 zł), a emerycka 60 zł (plus część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiej w wysokości 30 zł). Opłat można dokonywać u Pani Anety Pędzik w kieleckim BWA lub przelewem bankowym, nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115; nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki, tytuł przelewu: składka członkowska za rok…

 

W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS

Łukasz Piotr Młynarski

Prezes Oddziału Kieleckiego SHS

 

 


Kielce, 5 maja 2023 roku.

 

Komunikat Zarządu Kieleckiego Oddziału SHS 5/2023

 

1. Wyjazd zabytkoznawczy do Warszawy

21 maja 2023 r., z inicjatywy Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis, zapraszamy wszystkich chętnych na wyjazd zabytkoznawczy do Warszawy. W jego ramach planujemy zwiedzić Muzeum Łazienki Królewskie oraz Cmentarz na Powązkach (przedstawiony program może zostać wzbogacony o jeszcze jedną atrakcję).

- wyjazd z Kielc, spod dworca PKP (koło Banku Millenium) o godz. 7.00, powrót do Kielc około 20.00.

Szacowany koszt wyjazdu: 60 zł (dla członków SHS) i 90 zł (dla pozostałych chętnych). Wskazane sumy nie zawierają ceny biletów do Muzeum Łazienki Królewskie (co może się jednak zmienić, o czym będziemy informować).

Chętnych prosimy o zgłaszanie się mailowo (shskielce@gmail.com) lub do Pani Mileny w kieleckiej DESIE.

 

2. Pożegnanie Anny Reczko

Ze smutkiem pragniemy poinformować, że zmarła w Pani Anna z Bielnickich Reczko (1930-2023). Z wykształcenia była konserwatorem dzieł sztuki, specjalizowała się w konserwacji papieru. Prace magisterską z tej dziedziny obroniła w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1956 r. pod kierunkiem prof. Edwarda Dutkiewicza. Współpracowała z polskimi (Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej) i zagranicznym instytucjami muzealnymi. Należała do grona założycieli kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki i do śmierci przez 55 lat była jego aktywnym członkiem.

 

3. Składki członkowskie

Szanowni Państwo, przypominamy o opłacaniu składek członkowskich za 2023 r.; składka normalna wynosi 120 zł (plus część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiej w wysokości 60 zł), składka dla emerytów wynosi 60 zł (plus część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiej w wysokości 30 zł). Opłat tych można dokonać u Pani Anety Pędzik w BWA w Kielcach lub przelewem bankowym, nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115; nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki i tytuł: składka członkowska za rok…

 

W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS

Łukasz Piotr Młynarski

Prezes Oddziału Kieleckiego SHS

 

Oliwia Juras,

Sekretarz Oddziału Kieleckiego SHS


 

Kielce, 12 kwietnia 2023 roku.

 

 

 

Komunikat Zarządu Kieleckiego Oddziału SHS 4/2023

 

 

1. Wykłady prof. dr. hab. Ryszarda Kasperowicza (IHS UW) w ramach Świętokrzyskiej Akademii Dziedzictwa

W ramach drugiego spotkania z cyklu „Świętokrzyska Akademia Dziedzictwa” będziemy gościć prof. dr. hab. Ryszarda Kasperowicza (IHS UW), który przedstawi dwa zagadnienia: „JOHN RUSKIN I JEGO RUINY" i „ALOIS RIEGL I JEGO HISTORYCZNY POZYTYWIZM. Spotkanie z Panem Profesorem odbędzie się 19 kwietnia br. o godz. 13.15 w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach przy ul. Paderewskiego 34a. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tym wydarzeniu.

 

2. Śmierć Barbary Erber (1928-2023)

Z przykrością informujemy, że 30 marca br. odeszła Barbara Erber (1928-2023) -wybitna świętokrzyska etnograf, muzealnik i naukowiec. Należała do członków założycieli kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Przez niemal całą karierę zawodową pracowała w Dziale Etnograficznym Muzeum Narodowego w Kielcach. Była autorką szeregu ciekawych wystaw i cennych poznawczo publikacji dotyczących sztuki ludowej regionu kieleckiego. Prowadzona przez nią inwentaryzacja świętokrzyskiego budownictwa wiejskiego i sztuki ludowej została wykorzystana do stworzenia Skansenu Budownictwa Ludowego w Tokarni pod Kielcami.

 

3. Planowany wyjazd zabytkoznawczy do Warszawy

Z inicjatywy Pani Małgosi Ostrowskiej–Lis, końcem maja planujemy wyjazd zabytkoznawczy do Warszawy. W jego ramach będziemy zwiedzać m.in. Cmentarz Powązkowski. Więcej szczegółów bliżej wydarzenia.

 

4. Składki członkowskie

Szanowni Państwo, przypominamy o opłacaniu składek członkowskich za 2023 roku. Składka normalna wynosi 120 zł (plus część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiejw wysokości 60 zł); składka dla emerytów 60 zł (plus część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiej w wysokości 30 zł). Opłat można dokonać u Pani Anety Pędzik w BWA w Kielcach lub przelewem bankowym, nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115; nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki i tytuł: składka członkowska za rok…

 

 

W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS

Łukasz Piotr Młynarski

Prezes Oddziału Kieleckiego SHS


Szanowni Państwo,

 

w załączniku umieściłem komunikat dotyczący działalności SHS Oddział Kielecki. Zachęcam do polubienia naszego fanpage na Facebooku, na którym systematycznie zamieszczamy materiały związane z popularyzacją i ochroną dziedzictwa kulturowego.

Obecnie prezentowane są na nim zdjęcia kol Marty Kubejko z naszej ostatniej eskapady muzealnej do Krakowa.

 

 

Z wyrazami szacunku,

Łukasz Piotr Młynarski

Prezes SHS Oddział Kielecki

 


Kielce, 25 lutego 2023 roku.

 

 

Komunikat Zarządu Kieleckiego Oddziału SHS 2/2023

 

1. Wyjazd muzealny do Krakowa

W dniu 4 marca 2023 r. organizujemy „wyjazd muzealny” autokarem do Krakowa. Z przyczyn od nas niezależnych maksymalnie może w nim uczestniczyć maksymalnie 40 osób. W związku z tym, pierwszeństwo udziału mają członkowie Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Koszt wyjazdu wyniesie 50 zł (z ubezpieczeniem) dla członków SHS, a 65 zł (z ubezpieczeniem) dla pozostałych uczestników. Pieniądze zbiera Pani Milena w Desie przy ul. Henryka Sienkiewicz 28.

Program wyjazdu:

godz. 7.15 – Wyjazd z Kielc z placu koło dworca PKP, przy oddziale Banku Milenium;

godz. 9.40 – Odbiór biletów w kasie Zamku Królewskiego na Wawelu;

godz. 10.00 – 10.45 Zwiedzanie wystawy „Jacob Martens i malarstwo krakowskie około 1600 roku"; więcej o niej wawel.krakow.pl/wystawa-czasowa/jacob-mertens-i-malarstwo-krakowskie-okolo-roku-1600;

godz. 10.45-12.25- Czas wolny;

godz. 12.25- Zbiórka pod Zespołem klasztornym Dominikanów przy ul. Stolarskiej 14 w Krakowie;

godz. 12.40 – Zwiedzanie stałej wystawy Muzeum Dominikanów w Krakowie (I grupa) więcej o nim: krakow.dominikanie.pl/kontakt/muzeum-dominikanow-w-krakowie/

godz. 13.20 – Zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Dominikanów w Krakowie (II grupa);

godz. 14.00.-14.15- Przejazd do Muzeum Narodowego w Krakowie;

godz. 14.30 – Zwiedzanie wystawy „Nowy początek. Modernizm w II Rzeczpospolitej” (I grupa), więcej o niej: mnk.pl/wystawy/nowy-poczatek-modernizm-w-ii-rp;

godz. 15.00 – Zwiedzanie wystawy „Nowy początek. Modernizm w II Rzeczpospolitej” (II grupa);

godz. 16.30 – Wyjazd do Kielc.

 

2. Zwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału

W dniu 22 marca 2023 r. o godz. 16.30 odbędzie się Zwyczajne Walne Zebranie Członków Kieleckiego Oddziału SHS w budynku BWA ul. Kapitulna w Kielcach.


 

Plan spotkania:

1 Sprawozdanie Prezesa Oddziału;

2. Sprawozdanie Skarbnika;

3. Sprawy członkowskie;

4. Wolne głosy.

Przedstawiony plan spotkania może zostać uzupełniony zgodnie z procedurą przewidzianą w Statucie SHS.

3. Nowe legitymacje

24 lutego 2023 r., na spotkaniu Zarządu Głównego SHS przedstawiony został projekt nowej legitymacji. Członkowie SHS nic za nią nie zapłacą, gdyż koszty pokryje nasze Stowarzyszenie. Będziemy informować w komunikatach, kiedy rozpocznie się ich wymiana. Otrzymają je tylko osoby, które nie zalegają ze składkami.

 

4. Nowi członkowie SHS Oddział Kielecki

24 lutego 2023 r., Zarząd Główny SHS przyjął do Stowarzyszenia nowych członków. Nasze grono powiększyło się o trzy osoby. Witamy wśród nas: magister Martę Kubejko, magistra Karola Rydzka i doktora Piotra Sławińskiego.

 

5. Składki członkowskie

Szanowni Państwo, przypominamy o opłacaniu składek członkowskich za 2023 r.; normalna wynosi 120 zł (plus część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiej w wysokości 60 zł), a emerycka wynosi 60 zł (plus część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiej w wysokości 30 zł). Opłat tych można dokonać u Pani Anety Pędzik, BWA w Kielcach lub przelewem internetowym, nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115; nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki i tytuł: składka członkowska za rok…

 

 


 

W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS

Łukasz Piotr Młynarski

Prezes Oddziału Kieleckiego SHS

 


 

Kielce, 13 lutego 2023 roku.

 

 

 

Komunikat Zarządu Kieleckiego Oddziału SHS 1/2023

 

 

 

1. Spotkanie z dr Andrzejem Siwkiem (UJ)

 

SHS Kielce oraz ŚWKZ w Kielcach zapraszają na inauguracyjne spotkanie „Świętokrzyskiej Akademii Dziedzictwa” – projektu realizowanego we współpracy z Świętokrzyskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Kielcach oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa (oddział kielecki), które odbędzie się w dniu 21.02.2023 r.

Prowadzone przez DR ANDRZEJA SIWKA (Instytut Historii Sztuki UJ, PKN ICOMOS, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Narodowy Instytut Dziedzictwa w Krakowie) w dwóch formatach:

 

PANEL EKSPERCKI o godzinie 14.00-15.30, w siedzibie ŚWKZ w Kielcach, ul. Paderewskiego 34a, 25-502 Kielce, temat spotkania: „Między audytem krajobrazowym, a parkiem kulturowym – rola służby konserwatorskiej w ochronie zabytkowego krajobrazu kulturowego";

Panel ekspercki przeznaczony jest dla osób związanych zawodowo z ochroną dziedzictwa, planowaniem przestrzennym, ochroną i konserwacją zabytków, sztuką i kulturą. Zapraszamy osoby związane z tymi zagadnieniami w pracy zawodowej, zwłaszcza w instytucjach samorządowych i instytucjach kultury (oraz dla członków SHS).

Liczba słuchaczy panelu eksperckiego jest ograniczona.

Wymagane zgłoszenie: shskielce@gmail.com / decyduje kolejność zgłoszeń/

 

PANEL OTWARTY o godzinie 16.30-18.00, w siedzibie Biura Wystaw Artystycznych, ul. Kapitulna 2, 25-011 Kielce, temat spotkania: „Krajobraz zabytkowy, jako przedmiot ochrony konserwatorskiej. Szanse i ograniczenia".

Wstęp wolny, nieograniczony – serdecznie zapraszamy.

 

 

2. Zaległe składki członkowskie

 

Bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA.

Roczna składka wynosi: 120 zł (plus część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiej w wysokości 60 zł), emeryci: 60 zł (plus część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiej w wysokości 30 zł).

Opłat można dokonywać również przelewem internetowym. Nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115; nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki i tytuł: składka członkowska za rok…

 

 

3. Wyjazd muzealniczy do Krakowa

 

W dniu 4 marca proponujemy wycieczkę grupową autokarem do Krakowa. Sprawy organizacyjne bez zmian (jak do tej pory): wyjazd spod dworca około godz.8.00, powrót mniej więcej o 19.00. Koszt – około 30 zł dla członków, 50 zł dla osób spoza SHS.

PROPONUJEMY NASTĘPUJĄCY PROGRAM:

1. Muzeum Narodowe – wystawa "Nowy Początek. Modernizm w II RP", wystawa czynna tylko do 26 marca.

więcej tutaj: https://mnk.pl/wystawy/nowy-poczatek-modernizm-w-ii-rp

2. Muzeum Dominikanów – nowa oferta, placówka dopiero co otwarta i zapowiada się wspaniale

więcej tutaj: https://krakow.dominikanie.pl/…/muzeum-dominikanow-w…/

3. Wawel – wystawa "Jacob Martens i malarstwo krakowskie około 1600 roku"

więcej tutaj: https://wawel.krakow.pl/…/jacob-mertens-i-malarstwo…

 

Na dzień dzisiejszy mamy potwierdzenie wejścia na Wawel oraz do Muzeum Dominikanów. Plan wygląda następująco: ok. godz. 10.00 Muzeum Narodowe, od 12.40 Muzeum Dominikanów (zapewne w dwóch grupach, gdyż maksymalna liczba osób na wystawie określona jest do 20 osób, więc wejdzie 1 grupa, a druga będzie miała czas na obiad/kawę lub zwiedzenie klasztoru dominikanów i pobliskiego klasztoru franciszkanów – a potem zamiana), około 14.30-15.00 wejście na Wawel. Taka „marszruta” daje nam w środku dnia odrobinę czasu na odpoczynek, posilenie się i wypicie kawy. Powinno nam być wygodnie i udać się bez pośpiechu.

 

Proszę o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w wycieczce mailem lub do p. Małgosi Ostrowskiej w DESIE. Jest to wydarzenie nie tylko dla członków SHS, ale i dla wszystkich chętnych.

 

 

4. Planowane Zwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału

 

Na początku marca planowane jest Zwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału z uwagi na wydanie nowych legitymacji, omówienie ewentualnych wyjazdów i dalsze plany oddziału, w tym stan finansów, skład osobowy (nowi członków i wykluczenie osób wciąż ociągających się z opłaceniem zaległości za składki, czy choćby zadeklarowaniem chęci ich opłacenia).


 

 

Za Zarząd

Oliwia Juras (Sekretarz)

Łukasz Piotr Młynarski (Prezes Oddziału Kieleckiego)


 

 


 

Kielce, 29 grudnia 2022 roku.

 

 

Komunikat Zarządu Kieleckiego Oddziału SHS 18/2022

 

 

1. Spotkanie z dr hab. Markiem Florkiem (UMCS)

 

W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia Historyków Sztukioraz dyrekcji Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na wykład z dr hab.Markiem Florkiem (UMCS),„Trójca k. Zawichostu. Zapomniane wczesnośredniowieczne emporium handlowe przy przeprawie wiślanej”, które odbędzie się w dniu 3stycznia (wtorek) o godz. 17.00 w BWA przy ul. Kapitulnej 2.W świetle wstępnych informacji autora zapowiada się on sensacyjnie, więcej dowiecie się Państwo przychodząc na niego.

 

2. Zaległe składki członkowskie

 

Bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA. Roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł.

Opłat można dokonywać również przelewem internetowym. Nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115; nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki i tytuł: składka członkowska za rok…

 

3. Nowa wysokość składek członkowskich

 

Przypominamy, że od nowego roku zmieniła się wysokość składek członkowskich, będą onawynosiła:

1) Stawka normalna 120 zł – część obligatoryjna + 60 zł –część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiej;

2) Stawka ulgowa (emerycka)60 zł- część obligatoryjna + 30 zł – część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiej.

 

 Za Zarząd:

Sekretarz Oliwia Juras

Prezes Oddziału Kieleckiego Łukasz Piotr Młynarski

 

 


 

 Kielce, 12 grudnia 2022 roku.

 

 

Komunikat Zarządu Kieleckiego Oddziału SHS 17/2022

 

 

1. Spotkanie wigilijne

 

W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz dyrekcji Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie wigilijne, które odbędzie się w dniu 20grudnia (wtorek) o godz. 17.00 w BWA przy ul. Kapitulnej 2. Spotkanie to będzie wspaniałą okazją dla chętnych członków naszego oddziału do zaprezentowania krótkich wspomnień dotyczących historii kieleckiego SHS-u,
w związku z obchodzoną w tym roku 55. rocznicą jego powstania. Prosimy o przyniesienie ze sobą np. zdjęć oraz kontakt jeżeli planowana prezentacja wspominkowa wymagać będzie dodatkowych przygotowań – chętnie pomożemy w kwestiach technicznych i innych problemach.

 

2. Zaległe składki członkowskie

 

Bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA. Roczna składka za rok 2022 wynosi – 96 zł, emeryci – 48 zł.

Opłat można dokonywać również przelewem internetowym. Nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115; nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki i tytuł: składka członkowska za rok…

 

3. Nowe legitymacje członkowskie

 

Z początkiem roku 2023 r. planowana jest wymiana naszych legitymacji z wersji papierowej na plastikową kartę. Ważność nowej będzie przedłużana co roku przez naklejanie kolejnych znaczków opatrzonych stosowną datą. Warunkiem otrzymania nowej legitymacji jest opłacenie zaległych składek członkowskich. Dlatego ponawiamy prośbę do kilku naszych członków, którzy mają opóźnienia w jej płaceniu o kontakt ze skarbnikiem Oddziału – Panią Małgorzatą Ostrowską-Lis lub Panią Anetą Pędzik celem uiszczenia tej opłaty (lub przedstawienia realnego planu na jej spłatę). Jest to sprawa pilna, gdyż do 20 stycznia 2023 r. władze kieleckiego oddziału muszą przesłać do biura Zarządu Głównego listę członków, dla których przygotować należy nowe legitymacje.

 

4. Nowa wysokość składek członkowskich

 

Walne Zebraniu Delegatów Oddziałów SHS w dniu 21 października 2022 r. w Warszawie uchwaliło podniesienie składek członkowskich. Od 2023 r. będą się one kształtować
w następujący sposób:

1) Stawka normalna 120 zł – część obligatoryjna (+60 zł – część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiej);

2) Stawka ulgowa (emerycka) 60 zł – część obligatoryjna (+30 zł – część fakultatywna na fundusz pomocy koleżeńskiej).

 

5. Kandydatury członków SHS o. Kielce do komisji muzealnej i konserwatorskiej przy Zarządzie Głównym SHS:

 

Prezes SHS prof. Anna Czyż na plenarnym zebraniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki w dniu 18 XI 2022 r. zobowiązała oddziały do wskazania do 15 grudnia 2022 r. kandydatów do komisji muzealnej i konserwatorskiej przy Zarządzie Głównym.
Z naszego grona zaproponowano do komisji muzealnej następujących członków: Joannę Kaczmarczyk i Krzysztofa Myślińskiego, a do komisji konserwatorskiej: Annę Adamczyk
i Włodzimierza Pedrycza.

 

 Za Zarząd:

Sekretarz Oliwia Juras

Prezes Oddziału Kieleckiego Łukasz Piotr Młynarski

 

 

 


 

Kielce, 14 listopada 2022 roku.

 

 

Komunikat Zarządu Kieleckiego Oddziału SHS 16/2022

 

 

1. Walne Zgromadzenie Delegatów Oddziałów SHS

 

Szanowni Państwo,

w dniu 21 października 2022 r., decyzją Walnego Zebrania Delegatów Oddziałów SHS, zostały wybrane nowe władze naszego stowarzyszenia na kadencję 2022-2025, w składzie:

 

a) Prezes – prof. ucz. dr hab. Anna Czyż (SHS Oddział Warszawski);
b) Wiceprezes - prof. dr hab. Ryszard Kasperowicz (SHS Oddział Lubelski);

c) Wiceprezes - prof. dr hab. Marek Walczak (SHS Oddział Krakowski);

d) Sekretarz Generalny - dr Daria Rutkowska-Siuda (SHS Oddział Łódzki);

e) Skarbnik – dr Katarzyna Nowakowska-Sito (SHS Oddział Warszawski);
f) Członek Prezydium – prof. dr hab. Piotr Juszkiewicz (SHS Oddział Poznański);

g) Członek Prezydium – prof. ucz. dr hab. Piotr Birecki (SHS Oddział Toruński).

 

Wraz z tym rozstrzygnięciem uprawomocnił się skład zarządu naszego oddziału na kadencję 2022-2025:

 

a) Prezes – Łukasz Piotr Młynarski;

b) Wiceprezes - Stanisława Zacharko-Łagowska;

c) Sekretarz – Oliwia Juras;

d) Skarbnik - Małgorzata Ostrowska-Lis;

e) Członek Zarządu: dr hab. Piotr Rosiński;

f) Członek Zarządu: Piotr Spurek;

g) Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Piotr Walczyk;

h) Członek Komisji Rewizyjnej - Anna Adamczyk.

 

 

2. „Non omnis moriar” spotkanie poświęcone pamięci dyrektora Alojzego Obornego (1933-2022)

 

W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz dyrekcji Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie „Non omnis moriar” poświęcone pamięci dyrektora Alojzego Obornego (1933-2022), które odbędzie się w dniu 23 listopada (środa) o godz. 17.00 w BWA przy ul. Kapitulnej 2.

Zmarły w sierpniu br. Alojzy Oborny był uznanym historykiem sztuki, wieloletnim Dyrektorem Muzeum Narodowego w Kielcach oraz inicjatorem powstania Oddziału SHS w Kielcach. Zaproszenie do rozmowy o dorobku zawodowym A. Obornego przyjęli jego bliscy, przyjaciele i współpracownicy: dr Aneta Oborny, Bogusław Paprocki, Anna Kwaśnik-Gliwińska, Ryszard de Latour, Elżbieta Jeżewska i dr Jerzy Krzywicki. Spotkanie poprowadzi i prelekcję wstępną wygłosi prezes oddziału Łukasz Piotr Młynarski.

 

 

3. Zaproszenia na wykład o twórczości Krzysztofa Kieślowskiego

 

W najbliższy czwartek (17 listopada 2022 r.) o godz. 17.00 Muzeum Diecezjalne w Kielcach organizuje kolejne spotkanie w ramach „Akademii: Wiara-Kultura-Nauka”. Tym razem będzie ono poświęcone twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

 

 

4. Składki członkowskie

 

Bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA. Roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł.

Opłat można dokonywać również przelewem internetowym. Nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115; nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki.

 

Walne Zgromadzenie Delegatów Oddziałów SHS w dniu 21 października 2022 r. podjęło decyzję o podniesieniu wysokości składki członkowskiej. Szczegóły będą podane w kolejnym komunikacie.

 

 

5. Inne

 

Zachęcamy naszych członków pracujących w świętokrzyskich instytucjach kultury do przesyłania na adres e-mail oddziału informacji prasowych tematycznie związanych z profilem działalności SHS np. o organizowanych konferencjach, wykładach i wystawach itp. Chętnie włączymy się w ich popularyzację na naszym oddziałowym Facebooku.

 

 

 

 Za Zarząd:
Sekretarz Oliwia Juras
Prezes Oddziału Kieleckiego Łukasz Piotr Młynarski

 


 

Kielce, 5 października 2022.

Komunikat 15/2022

 

 

Szanowni Państwo,

W imieniu Zarządu O. Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 12 października (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

Podczas spotkania Pan Maciej Rydel przedstawi problem: Dwory świętokrzyskie na tle sytuacji dworów w Polsce.

 

*

 

 

Muzeum Diecezjalne w Kielcach zaprasza w dniu 20 października w godz. 16.00-16.40 na oprowadzenie po wystawie ARS EUCHARISTICA z obrazem Jana Brueghla Starszego Madonna z Dzieciątkiem Jezus w girlandzie kwiatów. Po jego zakończeniu Dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. dr Paweł Tkaczyk zaprasza na godzinę 17.00 do auli przy muzeum na wkład o. E. Grzywacza Rzecz o Brueghlu inaugurujący edycje „Akademii Wiara-Kultura-Nauka”.

 

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego

 

 


 

Kielce 21 września 2022 roku.

 

Komunikat 14/2022

 

 

           Szanowni Państwo,

 

W imieniu Zarządu O. Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 28 września (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

 

          Podczas spotkania Pani dr Beata Polit (Muzeum Narodowe w Kielcach) przedstawi problem: Biżuteria ludności barbarzyńskiej z obszaru Krymu w okresie sarmackim (II w. przed Chr.-IV w. po Chr.).

 

 

*

 

Bardzo prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego

 


 

Kielce, 19 sierpnia 2022 roku.

 

Komunikat 13/2022

 

 

18 sierpnia w wieku 88 lat zmarł Alojzy Oborny, historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Świętokrzyskiego, później Muzeum Narodowego w Kielcach.

W 1967 roku z Jego inicjatywy powołano Oddział Kielecki Stowarzyszenia Historyków Sztuki, którego został pierwszym prezesem.

 

Requiem aeternam …

 

 

 

Prezes Oddziału Kieleckiego

dr hab. Piotr Rosiński

 

 


Kielce, 27 lipca 2022 roku.

Komunikat 12/2022

 

           Szanowni Państwo,

 

Oddział Kielecki SHS planuje w dniu 28 sierpnia (niedziela) br. wyjazd do Warszawy. W programie przewidujemy zwiedzanie dwóch wystaw: Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara prezentowanej na Zamku Królewskim i Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia eksponowanej w Muzeum Narodowym.

Zbiórka chętnych obok dworca PKP – 28.08.2022 (niedziela) o godz. 8.00. Członkowie SHS, którzy mają uregulowane na bieżąco składki płacą 20 zł (+5 zł ubezpieczenie), pozostali – 80 zł (+5 zł ubezpieczenie). Zgłoszenia przyjmuje w Desie Pani Małgorzata Ostrowska-Lis. W wyjeździe wezmą udział tylko Ci z Państwa, którzy opłacą koszt przy zapisie.

 Informujemy, że w poczet członków naszego Stowarzyszenia została przyjęta Pani Katarzyna Czernik z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.

Jednocześnie bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na bezpłatny wstęp do galerii i muzeów i na poważną ulgę w kosztach pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 


 

Kielce, 20 lipca 2022 roku.

 

Komunikat 11/2022

 

 

           Szanowni Państwo,

 

Zwracamy się szczególnie do tych z Państwa, którzy od wielu miesięcy, a niektórzy od kilku lat nie biorą udziału w życiu naszego Stowarzyszenia i nie opłacają składek. Proponujemy, abyście Państwo podjęli decyzję o ewentualnej dalszej przynależności do SHS i rozstrzygnęli tę kwestię do 30 września 2022 roku. Uprzejmie informujemy, że nieopłacenie składek do tego terminu uznamy jako decyzję o rezygnacji Państwa z członkostwa w naszym Stowarzyszeniu (Rozdział IV Statutu SHS – Ustanie członkostwa, tekst Statutu na stronie: www.shs.pl. Ponadto informujemy, że nasze składki przeznaczone są na konkertne – stałe roczne wydatki pozwalające na istnienie Oddziału SHS w Kielcach: utrzymanie konta bankowego – 750 zł, korespondencja (listy polecone, za potwierdzeniem odbioru) – ok. 100 zł, składki Funduszu Pomocy Koleżeńskiej – ok. 700 zł, obsługa prowadzenia biura – 1440 zł. Wydatki te w skali rocznej wynoszą ok. 3000 zł. Proponujemy, aby Ci z Państwa, którzy mają duże „składkowe” zaległości opłacali je „na raty” – w miarę swoich możliwości, dając nam tym sygnał, że chcecie Państwo pozostać w Stowarzyszeniu.

Bardzo gorąco prosimy o ich opłacanie u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na bezpłatny wstęp do galerii i muzeów i na poważną ulgę w kosztach pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do ich opłacania przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)


 

Kielce 14 czerwca 2022 roku.

Komunikat 10/2022

 

 

        Szanowni Państwo,

 

 

        Przesyłamy informacje o konferencjach:

 

        Ogólnopolska sesja Stowarzyszenia Historyków Sztuki pt.: O WSPÓŁPRACY KONSERWATORÓW I HISTORYKÓW SZTUKI planowana jest w listopadzie br. w Krakowie. Konferencja przygotowywana jest wspólnie z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP. Przedmiotem rozważań powinny stać się zarówno kwestie natury ogólnej, doktrynalne, jak i bardziej szczegółowe, zogniskowane wokół następujących zagadnień:

- Zabytek w kontekście materialnym i niematerialnym

- Potrzeba, skala, granice badań, błędy

- Dopuszczalna ingerencja: odwracalność, uzupełnienie, rekonstrukcja, walory artystyczne

- Bezpośredni kontakt studentów z obiektami w procesie kształcenia: dostępność, ćwiczenia, praktyki, wspólne praktyki obu profesji

        Termin składania zgłoszeń do 5 lipca br. na adres Oddziału Krakowskiego SHS (internet lub poczta): ul. Starowiślna 29-31, 31-008 Kraków; TEL. /FAX: 12 4226027 (poniedziałki i czwartki 11.00 14.00) E-MAIL: shskr@poczta.fm; długość wystąpienia – ok. 20 min., kwalifikacja referatów nastąpi w lipcu br.

 

       17-19 czerwca 2022, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; konferencja pt: Character in an Interior/Character of an Interior. International Conference on Vilhelm Hammershøi; miejsce obrad: Salon Mickiewicza, Collegium Maius. 

Konferencja w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym. Zainteresowanym możemy przesłać program.

 

*

 

        Bardzo prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

 • nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115
 • nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)


 

Kielce 4 czerwca 2022 roku.

Komunikat 9/2022

 

        Szanowni Państwo,

        W imieniu Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach i Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Wincentym Kućmą w ramach wystawy Wincenty Kućma. Relief 2016-2022 prezentowanej w Galerii Uniwersyteckiej. Spotkanie odbędzie się w dniu 9 czerwca (czwartek) o godz. 13.00 w Galerii Uniwersyteckiej (Biblioteka Uniwersytecka, ul. Uniwersytecka 19, I piętro).

        Artysta poszerzy problematykę eksponowanych prac, zaprezentuje etapy procesu towarzyszącego mu w trakcie działań artystycznych, podzieli się tym, co nie zostało pokazane, począwszy od szkiców, pierwszych koncepcji, wizji artystycznych i ideowych, opowie o inspiracjach i osobistych refleksjach.

*

        Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział w Kielcach zaprasza 14 czerwca o 17.30 do Muzeum Narodowego (Pałac) na wspólnie obejrzenie wystawy Kobieta w czasach Wazów wraz z dr Magdaleną Śniegulską-Gomułą – kuratorką ekspozycji.

*

        Bardzo prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

 • nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115
 • nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 


 

Kielce 31 maja 2022 roku.

Komunikat 8/2022

 


        Szanowni Państwo,

 

        W imieniu Zarządu O. Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 8 czerwca (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2


Podczas spotkania Pan Artur Jedynak – archeolog z Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki przedstawi problem: Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego. Sto lat od odkrycia. Wystąpieniem tym nasz Oddział pragnie uczcić obchodzony w tym roku jubileusz stulecia odkrycia pradziejowych neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach. 


*

        Bardzo prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u  Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł): 

 • nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115 
 • nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)


 

Kielce, 16 maja 2022

Komunikat 7/2022

 

        Szanowni Państwo,

        W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach zapraszamy na otwarcie wystawy Wincenty Kućma. Relief 2016-2022 w dniu 25 maja (środa) br. o godz. 18.00 w Galerii Uniwersyteckiej (Biblioteka Uniwersytecka, ul. Uniwersytecka 19, I piętro).

*

        Bardzo prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

 • nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115
 • nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział w Kielcach organizuje 21 maja br. wyjazd do Radomia. W programie opcjonalnie m. in.: Stare miasto, Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Muzeum Malczewskiego, Muzeum Historii Radomia. Informacje szczegółowe: tel. 694 774 503, zapisy w DESIE.

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 


 

Kielce 5 maja 2022 roku.

Komunikat 6/2022

 

 

                                  Szanowni Państwo,

 

Oddział Kielecki SHS planuje w dniu 29 maja (niedziela) br. wyjazd do Lublina. W programie przewidujemy zwiedzanie wystawy Tamara Łempicka – kobieta w podróży prezentowanej w tamtejszym Muzeum Narodowym. Zbiórka chętnych obok dworca PKP o godz. 7.00. Członkowie SHS, którzy mają uregulowane na bieżąco składki płacą 30 zł, pozostali – 80 zł (w tym koszt ubezpieczenia). Zgłoszenia przyjmuje w Desie Pani Małgorzata Ostrowska-Lis. 

 

Wiceprezes naszego Oddziału – Stanisława Zacharko-Łagowska organizuje branżowy wyjazd do Wenecji na Biennale Sztuki w dniach 21-28 sierpnia br. Wyprawę realizować będzie firma GOLD-TOUR z Kielc. Podróż autokarem (dużym, tak by każdy miał 2 miejsca dla siebie), noclegi w nowoczesnym hotelu A &O w Mestre. Wyjazd z parkingu BWA w Kielcach. Koszt wyjazdu to 2350 zł od osoby. W tym: 5 noclegów ze śniadaniem, przejazd autokarem i ubezpieczenie. Wstępne deklaracje proszę wysyłać do BWA w Kielcach na adres: dyrektor@bwakielce.art.pl, lub zgłaszać się telefonicznie: 41 367 64 47, lub bezpośrednio do p. dyr. Stanisławy Zacharko-Łagowskiej: 690 996 296. Ilość miejsc ograniczona.

 

Jednocześnie informujemy, że 27 kwietnia 2022 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, na którym wybrano nowe władze Oddziału Kieleckiego SHS. Prezesem został kol. Łukasz Młynarski*, do Zarządu wybrani zostali: kol. Stanisława Zacharko-Łagowska – Wiceprezes, kol. Oliwia Juras – Sekretarz, kol. Małgorzata Ostrowska-Lis – Skarbnik oraz członkowie Zarządu: Piotr Rosiński, kol. Piotr Spurek. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: kol. Piotr Walczyk jako Przewodniczący oraz kol. Anna Adamczyk jako członek Komisji. Delegatami na Walny Zjazd SHS w Warszawie, zostali: kol. Małgorzata Ostrowska-Lis i kol. Piotr Maciej Przypkowski.

 

Ponadto zawiadamiamy, że termin planowanego w czerwcu Walnego Zjazdu SHS w Warszawie został przeniesiony na październik. W związku z tym dotychczasowy Zarząd O. Kieleckiego pełni swoje funkcje do października br. Skład nowego Zarządu uprawomocni się po Zjeździe Warszawskim.

 

*Łukasz Młynarski (ur. 1982), historyk sztuki (KUL), prawnik (UMCS), pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Kielcach, doktorant.

 

*

 

Bardzo prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 


 

Kielce, 12 kwietnia 2022 roku.

 

Komunikat 5/2022

 

 

Wszystkim Członkom Kieleckiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Naszym Sympatykom składamy serdeczne życzenia spokojnych i pełnych nadziei

Świąt Wielkanocnych.

 

 

 

Albrecht Dürer, Młody zając, 1502, Albertina, Wiedeń

 

 

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 

 
Kielce, 25 marca 2022 roku.
 
 
 
Komunikat 4/2022
 
 
        Szanowni Państwo – Członkowie Oddziału Kieleckiego SHS
 
 
        Uprzejmie informujemy, że Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki odbędzie się w galerii BWA (ul. Kapitulna 2) w dniu 27 kwietnia 2022 r. (środa) o godz. 17.00. (II termin – godz. 17.30) 
 
 
        Porządek zebrania:
 
 • otwarcie zebrania 
 • wybór Przewodniczącego zebrania oraz Sekretarza / Protokolanta
 • przyjęcie porządku obrad
 • sprawozdanie merytoryczne (Prezes) i finansowe (Skarbnik)
 • sprawozdanie Komisji Rewizyjnej
 • dyskusja nad sprawozdaniami, głosowanie nad absolutorium dla ustępującego Zarządu
 
        Wybory:
 
 • Komisji Skrutacyjnej
 • Prezesa Oddziału
 • członków Zarządu
 • Komisji Rewizyjnej
 • Delegatów Oddziału na Walne Zebranie Delegatów Oddziałów (planowane w Warszawie w czerwcu 2022 r.)
 • dyskusja i wnioski dotyczące dalszej pracy Oddziału Kieleckiego SHS
 • zamknięcie zebrania

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 

 


 

Komunikat 3/2022

 

 

 

 

Szanowni Państwo – Członkowie Oddziału Kieleckiego SHS

 

 

 

 

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną Zarząd Główny SHS poinformował o przesunięciu terminu Walnego Zebrania Członków Oddziałów w Warszawie na czerwiec br.

Skutkiem tego planowane na 15 lutego 2022 r. Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki nie odbędzie się. Prawdopodobny termin zebrania to druga połowa kwietnia br. O szczegółowych terminach poinformujemy w natępnych komunikatach.

 

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 


 

Komunikat 2/2022

 

 

           Szanowni Państwo,

 

W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 26 stycznia (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

 

Będziemy gościć Panią Elżbietę Chodkiewicz-Przypkowską, która przedstawi refleksje z podróży połączone z prezentacją pt: Zabytki wschodniej Anglii.

 

W związku z pandemią prosimy o stosowanie środków ostrożności – maseczki, zachowanie dystansu, używanie dostępnego na miejscu płynu dezynfekującego do rąk.

 

*

Jednocześnie prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA. Dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 


Komunikat 1/2022

 

 

Szanowni Państwo – Członkowie Oddziału Kieleckiego SHS

 

 

Uprzejmie informujemy, że Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki odbędzie się w galerii BWA (ul. Kapitulna 2) w dniu 15 lutego 2022 r. (wtorek) o godz. 17.00. (II termin – godz. 17.30)

 

Porządek zebrania

 

- otwarcie zebrania

- wybór Przewodniczącego zebrania oraz sekretarza / protokolanta

- przyjęcie porządku obrad

- sprawozdanie merytoryczne (Prezes) i finansowe (Skarbnik)

- sprawozdania Komisji Rewizyjnej

- dyskusja nad sprawozdaniami, głosowanie nad absolutorium dla ustępującego Zarządu

 

Wybory:

 

- komisji skrutacyjnej

- prezesa Oddziału

- członków Zarządu

- Komisji Rewizyjnej

- delegatów Oddziału na Walne Zebranie Delegatów Oddziałów (planowane w Warszawie w dniu 22 kwietnia 2022 r.)

- dyskusja i wnioski dotyczące dalszej pracy Oddziału Kieleckiego SHS

- zamknięcie zebrania

 

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 


 

Komunikat 10/2021

 

 

Wszystkim członkom Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki i naszym sympatykom składamy serdeczne życzenia spokojnych świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym 2022 Roku.

 

Edward Burne-Jones, Boże Narodzenie, detal, 1888.

 

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 


 

Komunikat 9/2021

 

 

           Szanowni Państwo,

 

Zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się dnia 8 grudnia (środa) o godz. 17.00 w Muzeum Historii Kielc  (ul. Św. Leonarda 4),  podczas którego Pan Krzysztof Myśliński zaprezentuje autorską wystawę Splendor Cathedralis. Planowane jest także przejście skarbca katedralnego,
 

W związku z pandemią prosimy o stosowanie środków ostrożności – maseczki, zachowanie dystansu, używanie dostępnego na miejscu płynu dezynfekującego do rąk.

 

 

*

 

Jednocześnie prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

Za Zarząd:


Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 

 


 

Komunikat 8/2021

 

                  Szanowni Państwo,

 

W imieniu Zarządu O. Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 1 grudnia (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

 

Podczas spotkania Pan Łukasz Młynarski – pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa Pracowni Terenowej w Kielcach przedstawi temat: Przyczynek do badań nad historią ochrony zabytkowych ruin w XIX-XXI wieku na przykładzie zamku Krzyżtopór w Ujeździe .

 

W związku z pandemią prosimy o stosowanie środków ostrożności – maseczki, zachowanie dystansu, używanie dostępnego na miejscu płynu dezynfekującego do rąk.

 

Towarzystwo Muzealników zaprasza na wyjazd do Łodzi 4 grudnia br., (sobota). W programie (do wyboru m. in.): Muzea: Miasta Łodzi, MS2, Kinematografii, Książki Artystycznej, Cmentarz Stary. Zgłoszenia w Desie lub tel. 694 774 503 lub mailem: smpkielce@op.pl.

 

*

 

Jednocześnie prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

Za Zarząd:

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 

 


 

Komunikat 7/2021

 

        Szanowni Państwo,

 

Przesyłamy informacje o konferencjach, które odbędą się w listopadzie br.:

 

 

 1. Zaproszenie dyrektora Jana Przypkowskiego:

  Z przyjemnością informuję, że zakończyliśmy nasz trzyletni projekt digitalizacyjny pn. „Digitalizacja, opracowanie i udostępnienie archiwalnych negatywów ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie”, wspierany przez MKiDN, w ramach którego udostępniamy online
ilustrowaną bazę danych ponad 17600 archiwalnych negatywów z lat 1890-1955 z naszych zbiorów.


             Zachowany zbiór to niezwykle cenna i odznaczająca się wysoką jakością techniczną i artystyczną kolekcja zdjęć, dokumentujących zabytki kultury materialnej, w znacznej części niezachowane lub przekształcone; urbanistykę i życie codzienne w dawnej Polsce, Europie i Afryce Północnej. Dlatego mam przyjemność zaprosić Państwa na konferencję, która odbędzie się w naszym Muzeum w poniedziałek, 15 listopada 2021 r. o godz. 10:00, na której zaprezentujemy efekty naszego projektu.

 

Szczegółowe informacje, w tym przykładowe zdjęcia, są do pobrania: https://we.tl/t-QsB3LRrlBs

 

 

                                                                                                             Z pozdrowieniami
                                                                                                              Jan Przypkowski

 

 

 1. Program LXIX Ogólnopolskiej sesji SHS Historia sztuki jako instytucja.

Warszawa 25-26 listopada 2021 roku

 

 

 

25 listopada, czwartek

 

 

godz. 10:00 - otwarcie Sesji:

 

I. Historia i polityka

 

 • Mariusz Bryl, Potrzeby polskiej historii sztuki przed 100 laty: zgodny chór i głos odrębny
   
 • Elżbieta Kal, Realizm – walka klasowa – postęp, czyli o socrealistycznej koncepcji historii sztuki
   
 • Wojciech Włodarczyk, "Prywatność" – niechciany model kultury

 

godz. 11:30:

 

II. Historia sztuki jako dyscyplina

 

 • Ryszard KasperowiczClassicorum veterum fragmenta? Lekcja Edgara Winda
   
 • Stanisław CzekalskiHistoria sztuki wobec popperowskiej krytyki historycyzmu
   
 • Łukasz Rozmarynowski, Scjentyzm w historii sztuki: dotychczasowe osiągnięcia i niepowodzenia oraz możliwe perspektywy
   
 • Anna Markowska, Sztuka w domu czyli delegitymizacja scientia artis

 

godz. 13:00 – dyskusja

 

 

godz. 14:00 – 15:00 - przerwa obiadowa

 

 

godz. 15:00:

 

 • Marta Leśniakowska, Ekonomia polityczna historii sztuki jako nauki stosowanej
   
 • Maria Poprzęcka, Historyk sztuki na bezludzkiej ziemi
   
 • Piotr Juszkiewicz, Modernizm w Polsce i w polskiej historii sztuki. Postulaty badawcze
   
 • Jakub Banasiak, Postmodernizm – hegemoniczny dyskurs transformacji. Istota panowania, mechanizmy zapomnienia
   
 • ks.bp. Michał JanochaNauczanie historii sztuki w seminariach duchownych
   

 

17:45 - dyskusja

 

 

18:15 - rozdanie nagród w konkursie im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa i nagrody im. prof. Jerzego Łozińskiego,

 

 

 

26 listopada, piątek

 

 

godz. 9:00:

 

III. Muzea, wystawy, zbiory

 

 • Agnieszka Murawska, O zawodzie muzealnika w kontekście misji muzeów. Refeksja historyczno-prawna
   
 • Piotr Rypson, Misja, narracja, klientelizm. Polskie muzea w czwartej dekadzie wolności
   
 • Aleksandra Sulikowska-BełczowskaJedność w różnorodności? Sztuka mniejszości religijnych, etnicznych i narodowych w polskich muzeach
   
 • Gabriela Świtek, Centralny Plan Wystaw
   

 

godz. 10:30 - dyskusja

 

 

godz. 11:00:

 

IV. Przestrzeń publiczna

 

 • Rafał Eysymontt, Wpływ współczesnej historii sztuki na kształtowanie krajobrazu kulturowego i przestrzeni publicznej
   
 • Waldemar Baraniewski, Czy przestrzeń publiczna ma właściciela?
   
 • Tadeusz Żuchowski, Pomnikowe potyczki historyka sztuki
   
 • Jakub Dąbrowski, Historyk sztuki między pomnikofilią a pomnikofobią
   

 

godz. 12:30 - dyskusja

 

 

godz. 13:00:

 

 • Makary Górzyński, Instytucja, mgławice, punkty styczne i linie ognia. Działania i role społeczne historyków sztuki we współczesnym Kaliszu
   
 • Bartosz Podubny, Reklama w zabytkowej tkance urbanistycznej. Zbigniewa Hornunga walka z hydrą na przykładzie Jarosławia
   
 • Paulina KornelukSpór o zieleń, spór o historię – powstanie Parku Miejskiego w Zamościu, jako początek myśli konserwatorskiej w mieście. Studium przypadku
   
 • Bernadeta Stano, Wskrzeszanie etosu pracy w przemyśle w kontekście degradacji obiektów i przestrzeni poprzemysłowych
   

 

godz. 14:45 - dyskusja

 

 

godz. 15:15 - zamknięcie Sesji

 

 

Jednocześnie prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

 • nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115
 • nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

 

Za Zarząd:

Oliwia Juras (Sekretarz)

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 


Komunikat 6/2021

 

                    Szanowni Państwo,

                    W imieniu Zarządu O. Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 13 października (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

Podczas spotkania dr hab. prof. UJK Danuta Rasała przedstawi refleksje z podróży do Bułgarii połączone z prezentacją pt: Skarby przeszłości i natury w Bułgarii

 

W związku z pandemią prosimy o stosowanie środków ostrożności – maseczki, zachowanie dystansu, używanie dostępnego na miejscu płynu dezynfekującego do rąk.

*

                    Jednocześnie prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

 • nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115
 • nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

Za Zarząd:
Oliwia Juras (Sekretarz)
dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 

 


 

Komunikat 5/2021

 

Szanowni Państwo,

        W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 22 września (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

        Będziemy gościć Panią dr Ninę Glińską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Oddział Terenowy w Kielcach), która przedstawi problem: Wczesnośredniowieczna Wiślica – stare badania w nowym świetle. O wynikach dotychczasowych prac archeologicznych w Wiślicy.

       

W związku z pandemią prosimy o stosowanie środków ostrożności – maseczki, zachowanie dystansu, używanie dostępnego na miejscu płynu dezynfekującego do rąk.

*

        Jednocześnie prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

 • nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115
 • nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

Za Zarząd:
Oliwia Juras (Sekretarz)
dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 


 

Kielce, 4 czerwca 2021 roku.

Komunikat 4/2021
 
 
        Szanowni Państwo,
 
        W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie w dniu 9 czerwca (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2
 
        Podczas spotkania archeolog Waldemar Gliński przedstawi problem: Królewski zamek i miasto Chęciny w świetle nowych badań archeologicznych, historycznych, legend oraz doktryn konserwatorskich (cz. II miasto).
 
        W związku z pandemią prosimy o  stosowanie środków ostrożności – maseczki, zachowanie dystansu, używanie dostępnego na miejscu płynu dezynfekującego do rąk.
 
*
 
        Jednocześnie bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u  Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na bezpłatny wstęp do galerii i muzeów i na poważną ulgę w kosztach pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł)
 
 • nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115 
 • nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki
 
*
 
        Z przykrością informuję, że 2 maja 2021 r. roku zmarła Barbara Kowalczyk (1939-2021), archeolog, absolwentka UJ, członkini naszego Stowarzyszenia, w latach 1966-1999 pracowała w Dziale Archeologii Muzeum Narodowego w Kielcach. Pochowana 6 maja na kieleckim cmentarzu Na Piaskach.
 
Oliwia Juras (Sekretarz)
dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)
 
 

 
Kielce, 5 maja 2021 roku.
 
Komunikat 3/2021
 
 
        Szanowni Państwo,
 
        W imieniu Zarządu O. Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 12 maja (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2
 
        Podczas spotkania dr hab. prof. UJK Danuta Rasała przedstawi refleksje z podróży na Maltę połączone z prezentacją pt: Tajemnice i przyroda wysp maltańskich.
 
        W związku z pandemią prosimy o  stosowanie środków ostrożności – maseczki, zachowanie dystansu, używanie dostępnego na miejscu płynu dezynfekującego do rąk. 
 
*
 
        Muzeum Historii Kielc zaprasza do udziału w konferencji historycznej Ludzie Kolegiaty
 
    W tym roku mija 850 rocznica fundacji kolegiaty – obecnie katedry –  pw. Wniebowzięcia NMP w Kielcach oraz działającej przy niej kapituły kolegiackiej. Przez cały ten czas z kolegiatą, a później katedrą kielecką, związany był szereg osób duchownych i świeckich. Ich  działalność, a często także życie, na najróżniejsze sposoby wiązały się z funkcjonowaniem świątyni i tworzącej się wokół niej osady kościelnej. Kolegiata jest od  prawie dziewięciu wieków centrum i jednym z głównych źródeł  wzrostu kieleckiego Wzgórza Zamkowego. Liczba  nazwisk związanych tym miejscem jest ogromna.  Działalność duszpasterska,  zgromadzenia pobożnościowe, szkolnictwo duchowne i świeckie, dobroczynność i działalność opiekuńcza, fundacje artystyczne, życie muzyczne, dbałość ekonomiczna, zainteresowania naukowe,  opieka archiwalna i inicjatywy muzealnicze itd. – za każdą z tych aktywności stoją konkretne postacie. Wyniki dotychczasowych badań, szczególnie  tych z ostatnich trzydziestu lat, znacznie poszerzyły „kolegiacki słownik  biograficzny”. Zapraszając do udziału w konferencji liczymy zarówno na wzbogacenie biografii już zarysowanych, jak i zainteresowanie  działalnością osób słabo dotychczas rozpoznanych.
 
    Przewidywany termin konferencji: 16-17 września 2021.
 
Zgłoszenia z syntetycznym opisem treści wystąpienia (maks. 1000 znaków) prosimy nadsyłać droga elektroniczną na adres: redakcja@mhki.kielce.eu lub listownie na adres Muzeum Historii Kielc, ul. Świętego Leonarda 4, 25-311 Kielce do 30 czerwca b.r. 
 
W związku z planowanym wydaniem materiałów pokonferencyjnych jeszcze w tym roku, teksty wystąpień powinny być złożone w sekretariacie konferencji  najpóźniej w dniu jej zakończenia. Udział w konferencji jest bezpłatny. 
 
*
 
        Przypominamy, że z powodu pandemii sytuacja materialna naszego Stowarzyszenia uległa znacznemu pogorszeniu (brak dochodów z Zamku w Niedzicy i Restauracji Fukiera w Warszawie). W związku z tym bardzo gorąco prosimy o terminowe opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u  Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na poważną zniżkę kosztów pobytu na Zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł): 
 
        nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115 
 
        nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki
 
Oliwia Juras (Sekretarz)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)


Komunikat 2/2021


Wszystkim Członkom Kieleckiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki

i Naszym Sympatykom składamy serdeczne życzenia

spokojnych i pełnych nadziei Świąt Wielkanocnych.

 

Maurice Denis, Tajemnica Wielkiej Nocy, 1891

Maurice Denis, Tajemnica Wielkiej Nocy, 1891

 

Oliwia Juras (Sekretarz)

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 


Kielce, 17 lutego 2021 roku

 

Komunikat 1/2021

 

 

        Szanowni Państwo,

       W imieniu Zarządu O. Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 23 lutego (wtorek) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

Podczas spotkania Pan Krzysztof Myśliński (Muzeum Historii Kielc) przedstawi problem: Franciszek K. Kowalski – kielecki uczeń Henryka Marconiego.


W związku z pandemią prosimy o stosowanie środków ostrożnościmaseczki, zachowanie dystansu, używanie dostępnego na miejscu płynu dezynfekującego do rąk.

 

*

 

Z przykrością informujemy, że 9 lutego br. zmarła wieloletnia członkini naszego Oddziału SHS – starszy kustosz Elżbieta z Mirkowskich Postoła. Pracowała w Muzeum Narodowym w Kielcach początkowo w Dziale Naukowo-Oświatowym, a następnie w Dziale Wydawnictw.

 

 

Za Zarząd:
Oliwia Juras (Sekretarz)
dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 


Komunikat 4/2020

 

Wszystkim Członkom Kieleckiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Naszym sympatykom składamy serdeczne życzenia spokojnych świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym – miejmy nadzieję – lepszym 2021 Roku.

 

Szanowni Państwo,

Kolejny raz informujemy, że z powodu pandemii sytuacja materialna Stowarzyszenia uległa znacznemu pogorszeniu (brak dochodów z Zamku w Niedzicy i Restauracji Fukiera w Warszawie). Zmiana przepisów o wynagradzaniu pracowników także nadszarpnęła budżet Zarządu Głównego. Awaryjny remont Kamienicy Fukierowskiej spowodował też znaczne ograniczenie dotacji na działalność Oddziałów, a koszty utrzymania naszego lokalu wzrosły. Informujemy także , że planowana na listopad LXIX Ogólnopolska Sesja Naukowa pt. HISTORIA SZTUKI JAKO INSTYTUCJA również została odwołana i przeniesiona na listopad przyszłego roku. W związku z tym bardzo prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

 

nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

 

nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

*

Proponujemy wirtualny kontakt z Szymonem Czechowiczem – autorem m. in. obrazu ołtarzowego Wniebowzięcie NMP w kieleckiej Katedrze (linki poniżej). Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie: Geniusz baroku. Szymon Czechowicz 1689-1775.

 

Za Zarząd:
Oliwia Juras (Sekretarz)
dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 


Komunikat 3/2020

 

Szanowni Państwo,

 

            W imieniu Zarządu O. Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 6 października (wtorek) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

            Podczas spotkania dr hab. prof. UJK Danuta Rasała przedstawi refleksje z podróży do Indii połączone z prezentacją pt: Święci mężowie, pielgrzymi i żebracy wśród niepowtarzalnych zabytków stanu Madhja  Pradeś w Indiach.

            W związku z pandemią prosimy o stosowanie środków ostrożności – maseczki, zachowanie dystansu, używanie dostępnego na miejscu płynu dezynfekującego do rąk.

*

Informacja o LXIX Ogólnopolskiej sesji SHS

 

Sesja pt. HISTORIA SZTUKI JAKO INSTYTUCJA odbędzie się w Warszawie w dniach19 – 20 listopada 2020 roku w Auli Akademii Sztuk Pięknych, Wybrzeże Kościuszkowskie 39. Wstępny program przedstawia się następująco:

 

19 listopada, czwartek

godz. 10:00

I. Historia i polityka

 • Mariusz Bryl, Potrzeby polskiej historii sztuki przed 100 laty: zgodny chór i głos odrębny
 • Elżbieta Kal, Realizm – walka klasowa – postęp, czyli o socrealistycznej koncepcji sztuki
 • Andrzej Szczerski, Rok Awangardy i historie alternatywne
 • Stanisław Czekalski, Historia sztuki w systemie 2.0 – gdzie jesteśmy?
 • Wojciech Włodarczyk, "Prywatność" - niechciany model kultury

II. Historia sztuki jako dyscyplina

 • Ryszard Kasperowicz, Classicorum veterum fragmenta? Lekcja Edgara Winda
 • Łukasz Rozmarynowski, Scjentyzm w historii sztuki: dotychczasowe osiągnięcia i niepowodzenia oraz możliwe perspektywy
 • Anna Markowska, Sztuka w domu czyli delegitymizacja scientia artis
 • Marta Leśniakowska, Ekonomia polityczna historii sztuki jako nauki stosowanej
 • Maria Poprzęcka, Historyk sztuki na bezludzkiej ziemi
 • Piotr Juszkiewicz, W poszukiwaniu fundamentów. Polska historia sztuki XX i XXI w. jako projekt modernistyczny
 • Jakub Banasiak, Tranzytologia, antykomunizm, efekt Foucault. W stronę historii historii sztuki polskiej (współczesnej) po 1989 roku (i co z tego wynika)
 • ks.bp. Michał Janocha, Nauczanie historii sztuki w seminariach duchownych

godz. 18:00 – rozdanie nagród w konkursie im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa i nagrody im. prof. Jerzego Łozińskiego

20 listopada, piątek

godz. 9:00

IV. Muzea, wystawy, zbiory

 • Agnieszka Murawska, O zawodzie muzealnika w kontekście misji muzeów. Refeksja historyczno-prawna
 • Piotr Rypson, Misja, narracja, klientelizm. Polskie muzea w czwartej dekadzie wolności
 • Aleksandra Sulikowska-Bełczowska, Jedność w różnorodności? Sztuka mniejszości religijnych, etnicznych i narodowych w polskich muzeach
 • Gabriela Świtek, Centralny Plan Wystaw

V. Przestrzeń publiczna

 • Rafał Eysymontt, Wpływ współczesnej historii sztuki na kształtowanie krajobrazu kulturowego i przestrzeni publicznej
 • Waldemar Baraniewski, Czy przestrzeń publiczna ma właściciela?
 • Tadeusz Żuchowski, Pomnikowe potyczki historyka sztuki
 • Jakub Dąbrowski, Historyk sztuki między pomnikofilią a pomnikofobią
 • Robert Waszkiewicz, Bieżące problemy prawne na tle praktyki stosowania prawa o ochronie zabytków
 • Makary Górzyński, Instytucja, mgławice, punkty styczne i linie ognia. Działania i role społeczne historyków sztuki we współczesnym Kaliszu
 • Bartosz Podubny, Reklama w zabytkowej tkance urbanistycznej. Zbigniewa Hornunga walka z hydrą na przykładzie Jarosławia
 • Paulina Korneluk, Spór o zieleń, spór o historię – powstanie Parku Miejskiego w Zamościu, jako początek myśli konserwatorskiej w mieście. Studium przypadku
 • Bernadeta Stano, Wskrzeszanie etosu pracy w przemyśle w kontekście degradacji obiektów i przestrzeni poprzemysłowych

*

           Przypominamy, że z powodu pandemii sytuacja materialna Stowarzyszenia uległa znacznemu pogorszeniu (brak dochodów z Zamku w Niedzicy i Restauracji Fukiera w Warszawie). W związku z tym bardzo gorąco prosimy o terminowe opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u  Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na poważną zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł): 

 
nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115 
 
nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

Za Zarząd:
Oliwia Juras (Sekretarz)
dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)

 

 

Kielce, 18 lutego 2020 roku.

Komunikat 2/2020


Szanowni Państwo,

            W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie w dniu 25 lutego (wtorek) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

Podczas spotkania archeolog Waldemar Gliński przedstawi problem: Królewski zamek w Chęcinach w świetle nowych badań archeologicznych, historycznych, legend oraz doktryn konserwatorskich.


*

 

            Jednocześnie bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na bezpłatny wstęp do galerii i muzeów i na poważną ulgę w kosztach pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

Za Zarząd

Sekretarz                                                                                          Prezes Oddziału Kieleckiego

Oliwia Juras                                                                                       dr hab. Piotr Rosiński

 


Kielce, 21 stycznia 2020 roku

 

Komunikat 1/2020

 

Szanowni Państwo,


 

W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS zapraszamy naszych członków i sympatyków na wspólne zwiedzanie wystawy pt. STRACH, w dniu 28 stycznia (wtorek) o godz. 16.00 w Muzeum Narodowym (Pałac Biskupów Krakowskich).

 

Po ekspozycji oprowadzi dyrektor MN ds. naukowych i kurator wystawy kol. Joanna Kaczmarczyk.

 

*

INFORMACJE O KONFERENCJACH:

 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Historyków Sztuki zaprasza do udziału w XLIX ogólnopolskiej sesji naukowej SHS: HISTORIA SZTUKI JAKO INSTYTUCJA.

 

W 1920 roku powołano Związek Polskich Historyków Sztuki. Badacze – w zakresie uprawianej dyscypliny – chcieli odpowiedzieć na problemy stojące przed odradzającym się państwem („Nauka polska. Jej potrzeby, organizacja i rozwój”, 1923, t. 4). Dziś stajemy przed zagrożeniami, z których najważniejszym jest zepchnięcie historii sztuki do pozycji subdyscypliny nauk o sztuce. Ma to swoje praktyczne konsekwencje. Ale mamy też problemy z degradacją przestrzeni publicznej, porażkami konserwatorów w starciu z agresywną deweloperką, dyskusyjną polityką muzealną, a więc z obszarami w których historyk sztuki powinien zabierać głos. Dlatego Stowarzyszenie Historyków Sztuki, w porozumieniu z innymi organizacjami i instytucjami skupiającymi historyków sztuki, postanowiło poświęcić ogólnopolską sesję naukową planowaną na 19-20 listopada 2020 roku w Warszawie, refleksji nad naszą dyscypliną jako instytucją, jako aktorem publicznej sceny w warunkach wolnego rynku i demokracji. Proponujemy dyskusję nad pięcioma tematami (poniżej przykładowe zagadnienia). Oczekujemy ujęć ogólnych ale także studiów przypadków:

 

I. HISTORIA

 

- status historii sztuki w II RP, PRL i III RP

 

- społeczny a państwowy model kultury w świetle reprywatyzacji i deakcesji

 

- historia sztuki w świetle różnic doświadczeń pokoleniowych

 

- programy i działalność publiczna innych stowarzyszeń związanych z dyscypliną

 

II. POLITYKA

 

- demokratyczny mandat polityka a racje historyka sztuki

 

- historyk sztuki jako urzędnik

 

- samorząd uwłaszczony na zabytkach

 

- kultura jako konflikt interesów czy wspólnota

 

- własność a społeczne/polityczne powinności historii sztuki

 

- neoliberalizm, kulturowa lewica a nowa humanistyka

 

III. PRZESTRZEŃ PUBLICZNA

 

- przestrzeń publiczna – kto i o czym decyduje, rola historyka sztuki

 

- deweloper i zabytek – racje gospodarczo-społeczne i racje nauki

 

- polityka pamięci i pomniki – diagnozy i role historyka sztuki

 

- niematerialne dziedzictwo versus fizyczny obiekt

 

- wiara a piękno – historia sztuki w seminariach

 

- dwie perspektywy: Pałac Kultury i Pałac Saski

 

IV. MUZEA

 

- muzea jako argument polityczny

 

- muzea jako aparaty produkujące narracje historyczne

 

- czego uczą edukatorzy muzealni?

 

- granice ingerencji organizatora instytucji artystycznej

 

V. HISTORIA SZTUKI JAKO DYSCYPLINA

 

- historia sztuki jako projekt oświeceniowy i modernistyczny

 

- uniwersalizm nauki a wiedza umiejscowiona

 

- wewnętrzne przyczyny zacierania specyfiki i granic historii sztuki

 

- polityczne i społeczne konsekwencje nieostrych pojęć

 

- językowe determinanty historii sztuki

 

- historia sztuki w świetle reformy ustawowej „Konstytucja dla Nauki”

 

 

Zgłoszenia referatów (abstrakt) należy kierować do Zarządu Głównego SHS, Warszawa, Rynek Starego Miasta 27 (e-mail: shs@shs.pl), do dnia 15 czerwca 2020 roku. O ostatecznym kształcie sesji zadecyduje komitet organizacyjny. Materiały sesji zostaną opublikowane w „punktowanym” tomie. Podczas sesji zostaną ogłoszone zasady przyznawania NAGRODY SHS oraz skład jury nagrody. To nowe wyróżnienie (50 tys. złotych ufundowane przez SHS i wydawnictwo „Arkady”) będzie przyznawane co trzy lata. Nie będą obowiązywały limity wiekowe autorów ani tematyka. Główne kryterium to jakość merytoryczna otwierająca nowe horyzonty badawcze naszej dyscypliny.

 

Katedra Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają do udziału w konferencji naukowej pt. AUTOREFERENCYJNOŚĆ W SZTUCE: metajęzyk, persyflaż, technika, która odbędzie się 25 i 26 maja 2020 r. w Toruniu.

 

Organizatorzy zachęcają historiografów sztuki, kulturoznawców, filozofów kultury, krytyków sztuki, filmoznawców, artystów i konserwatorów do podjęcia wyżej nakreślonej tematyki i odniesienia się do uszczegółowionych poniżej problemów bądź do zaproponowania zbliżonych tropów tematycznych: metajęzyk w dziełach sztuki średniowiecza; sztuka nowożytna o „sobie samej”; modernizm, antymodernizm i postmodernizm – zbliżenia, konfrontacje i antynomie; architektura jako forma pamięci – reinterpretacje dawnych prototypów; autoreferencyjność w sztuce jako próba stworzenia modelu nowego społeczeństwa; autoreferencyjność w sztuce jako narzędzie narodowej autoafirmacji; laboratorium metajęzyka w sztuce nowych mediów; strategie autoreferencyjne w przestrzeni wystawienniczej – galeryjnej i muzealnej; stosowanie materiałów i technik specyficznych dla sztuki minionych epok; imitacje dawnych technik za pomocą nowych materiałów i narzędzi. Propozycje tematów referatów wraz z jednostronicowymi abstraktami prosimy zgłaszać pocztą elektroniczną na adres: autoreferencyjnosc@onet.pl – do dnia 10 kwietnia 2020 roku.Opłata konferencyjna wynosi 350 zł. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz dalsze informacje organizacyjne zostaną przesłane do 30 kwietnia 2020 r.

 

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Papieskiego i Opactwo Cystersów w Mogile zaprasza na VI Seminarium Sztuki i Kultury Duchowej Cystersów, które odbędzie się 28 i 29 maja 2020 roku. Informacja i zgłoszenia: biuromogila@gmail.com

 

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza do udziału w konferencji pt. Wnętrza w architekturze świeckiej XX wieku – od historyzmu do postmodernizmu, która odbędzie się 18-19 czerwca 2020 roku w siedzibie IHS UŁ, na ul. G. Narutowicza 65. Zainteresowani proszeni są o przysłanie tematów wystąpień i abstraktów do 1 marca 2020 roku na adres konferencja.wnetrza2020@gmail.com

 

W dniach 8-9. 10. 2020 Oddział Poznański SHS przygotowuje konferencję naukową poświęconą rezydencjom wielkopolskim (od średniowiecza po XX w.). Informacja i zgłoszenia: tomrat@amu.edu.pl

 

 

Za Zarząd

Sekretarz                                                                                          Prezes Oddziału Kieleckiego

Oliwia Juras                                                                                       dr hab. Piotr Rosiński

 


Komunikat 11/2019

Szanowni Państwo,

Wszystkim Członkom i Sympatykom Oddziału Kieleckiego SHS oraz Ich Najbliższym życzymy pogodnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i dobrego Nowego Roku.

               Jednocześnie w imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 10 grudnia (wtorek) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

               Podczas spotkania dyr. BWA Stanisława Zacharko i artysta fotografik Krzysztof Zając przedstawią refleksje z podróży do Iranu połączone z prezentacją multimedialną.

                                                        Za Zarząd
Sekretarz                                                                                          Prezes Oddziału Kieleckiego
Oliwia Juras                                                                                          dr hab. Piotr Rosiński


Kielce 19 listopada 2019 roku.

Komunikat 10/2019

Szanowni Państwo,

             W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy Członków SHS i naszych Sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 27 listopada (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

            Podczas spotkania kol. Elżbieta Chodkiewicz-Przypkowska przedstawi refleksje z podróży połączone z prezentacją pt : Słynne muzea Nowego Jorku

Jednocześnie bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na bezpłatny wstęp do galerii i muzeów i na poważną ulgę w kosztach pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

            nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

            nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

                                                     Za Zarząd
Sekretarz                                                                                          Prezes Oddziału Kieleckiego
Oliwia Juras                                                                                          dr hab. Piotr Rosiński

 


Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza w poniedziałek 18 listopada na pierwszą część fotorelacji i opowieści Stanisławy Zacharko-Łagowskiej o tegorocznym Biennale Sztuki w Wenecji. Podczas spotkania dyrektor BWA opowie o prezentowanych w Wenecji instalacjach: pięknych i dziwnych.
Pozostałe dzieła sztuki eksponowane na tegorocznym Biennale Stanisława Zacharko-Łagowska przedstawi w następny poniedziałek – 25 listopada.

Spotkania rozpoczną się o godz. 18.
Wstęp wolny.


 

Kielce 19 września 2019 roku.

 

Komunikat 8/2019

Szanowni Państwo,

               W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 25 września (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

              Będziemy gościć Pana Łukasza Młynarskiego z Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Oddział Terenowy w Kielcach), który przedstawi problem:  Wielka historia…, skromnego dziś nadwiślańskiego założenia rezydencjonalnego w Winiarach koło Nowego Korczyna. Przyczynek do współczesnej ochrony konserwatorskiej tego zabytku.

*

            Prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na poważną zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115
nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

                                                     Za Zarząd
Sekretarz                                                                                          Prezes Oddziału Kieleckiego
Oliwia Juras                                                                                          dr hab. Piotr Rosiński

 


Kielce, 01 lipca 2019 roku.

Komunikat 8/2019

Szanowni Państwo,

           Oddział Kielecki SHS, z inicjatywy wiceprezes Stanisławy Zacharko organizuje w pierwszej połowie sierpnia wyjazd na wystawę „Ślad Rembrandta” w Staatliche Kunstammlungen w Dreźnie, z okazji 350 rocznicy śmierci artysty. Wystawa czynna jest od 14 czerwca do 15 września, zobaczyć będzie można około 100 obrazów, a także 50 rycin i rysunków uczniów mistrza i innych artystów, którzy z jego sztuki czerpali inspirację – od Goi do Picassa.

         Wyjazd planowany jest jako 3 dniowy, z dwoma noclegami w Zgorzelcu. Plan jest taki: w pierwszy dzień jedziemy do Zgorzelca, wieczorne zwiedzanie i nocleg (Park Mużakowski na liście UNESCO!), wcześnie rano wyjazd do Drezna, zwiedzanie wystawy oraz miasta, wieczorem powrót do Zgorzelca, nocleg i rano powrót do Kielc.

       Wyjazd planowany jest na pierwszy lub drugi weekend sierpnia, cena do ustalenia – im więcej osób się zgłosi, tym oczywiście będzie taniej. Proszę osoby zainteresowane o kontakt na maila: ojuras@gmail.com – proszę podać ile osób chciałoby jechać oraz ich nazwiska. Zgłoszenia proszę przesyłać do 16 lipca 2019 r. Po ustaleniu liczby chętnych oszacowany zostanie koszt i podane dokładne informacje.

      Jednocześnie, ponownie przypominamy o obowiązku opłacania składek u Skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub Pani Anety Pędzik w Galerii BWA. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS członkowie mogą liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na poważną zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

            nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

           nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

                                                                     Za Zarząd
Sekretarz                                                                                          Prezes Oddziału Kieleckiego
Oliwia Juras                                                                                          dr hab. Piotr Rosiński

 


Kielce, 3 czerwca 2019 roku.

Komunikat 7/2019

Szanowni Państwo,

                   W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się 12 czerwca (środa) o godz. 17.00 w Muzeum Narodowym (Pałac Biskupów Krakowskich).

                Spotkamy się z Panią Małgorzatą Osełką – konserwatorem dzieł sztuki, która omówi prowadzone pod jej kierunkiem prace nad stropem ramowym drugiego Pokoju Senatorskiego.

 

                                                                     Za Zarząd
Sekretarz                                                                                          Prezes Oddziału Kieleckiego
Oliwia Juras                                                                                          dr hab. Piotr Rosiński


Kielce, 23 maja 2019 roku.

Komunikat 6/2019

Szanowni Państwo,

          W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 29 maja (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

Podczas spotkania dr hab. prof. UJK Danuta Rasała przedstawi refleksje z podróży do Etiopii Północnej połączone z prezentacją pt : Architektura chrześcijańska w scenerii przyrody dawnej Abisynii – ziemi legendarnej królowej Saby i Arki Przymierza.

 

        Jednocześnie bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na poważną zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy.
Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

              nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

             nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

                                                                     Za Zarząd
Sekretarz                                                                                          Prezes Oddziału Kieleckiego
Oliwia Juras                                                                                          dr hab. Piotr Rosiński


Kielce 16 kwietnia 2019 roku.

Komunikat 5/2019

 

Szanowni Państwo,

 

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy serdeczne życzenia naszym
Koleżankom, Kolegom, Przyjaciołom i Sympatykom

 

           W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 8 maja (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

Będziemy gościć Pana Krzysztofa Myślińskiego z Muzeum Historii Kielc, który przedstawi problem: Andrzej Oleś – krakowski malarz i pierwszy kielecki konserwator zabytków.

                                                                     Za Zarząd
Sekretarz                                                                                          Prezes Oddziału Kieleckiego
Oliwia Juras                                                                                          dr hab. Piotr Rosiński


Kielce, 28 marca 2019 roku.

Komunikat 4/2019

 

Szanowni Państwo,

                 Informuję, że w ostatnim czasie założony został profil Stowarzyszenia Historyków Sztuki oddział kielecki na facebooku. Na profilu będą udostępniane podstawowe informacje związane z działalnością oddziału (po komunikatach na maila, jak do tej pory) oraz inne, związane z wydarzeniami kulturalnymi w województwie – wystawy, wykłady, koncerty, spotkania, spektakle itp. Będziemy bardzo wdzięczni na podsyłanie informacji o ciekawych wydarzeniach na terenie całego województwa.

             Poniżej link do profilu, zapraszamy do polubiania, obserwowania, polecania rodzinie i znajomym: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Historyk%C3%B3w-Sztuki-Oddzia%C5%82-Kielce-328339801364306/

 

                                                     Za Zarząd
Sekretarz                                                                                          Prezes Oddziału Kieleckiego

Oliwia Juras                                                                                          dr hab. Piotr Rosiński

 


Kielce, 12 marca 2019 roku.

Komunikat 3/2019

                                                    Szanowni Państwo,

            Oddział Kielecki SHS organizuje w dniu 14 kwietnia (niedziela) br. wyjazd do Krakowa. W programie przewidujemy zwiedzanie wystawy pt. WYSPIAŃSKI. NIEZNANY prezentowanej w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Planujemy także spotkanie z artystą-rzeźbiarzem prof. Wincentym Kućmą na terenie tzw. kamieniołomu podgórskiego przy kościele p.w. św. Józefa w Krakowie Podgórzu. W programie film o twórczości rzeźbiarza i poznanie jego prac – Podgórskiej Golgoty.

           Zbiórka chętnych obok dworca PKP – 14.04.2019 (niedziela) o godz. 8.00. Członkowie SHS, którzy mają uregulowane na bieżąco składki płacą 5 zł (ubezpieczenie), pozostali – 65 zł. Zgłoszenia przyjmuje w Desie Pani Małgorzata Ostrowska-Lis. W wyjeździe wezmą udział tylko Ci z Państwa, którzy opłacą pełny koszt przy zapisie.

          Jednocześnie bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na poważną zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

                    nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

                   nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 

                                                     Za Zarząd
Sekretarz                                                                                          Prezes Oddziału Kieleckiego

Oliwia Juras                                                                                          dr hab. Piotr Rosiński


Kielce 21 lutego 2019 roku.

Komunikat 2/2019

                             Szanowni Państwo,

              W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 27 lutego (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

             Będziemy gościć Pana Łukasza Młynarskiego  i Panią Ninę Glińską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Oddział Terenowy w Kielcach), którzy przedstawią problem: Zarys historii cmentarzy żydowskich na terenie obecnego województwa świętokrzyskiego w latach 1939-2018 i ich stan obecny. Omawiane zagadnienia, wzbogacone prezentacją multimedialną będą uwzględniać dzieje ochrony konserwatorskiej tych nekropolii i ich obecny stan.

Informacje o konferencjach:

          Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego organizują międzynarodową konferencję naukową pt. Czartoryscy i sztuka w dobie nowoczesności, która odbędzie się w dniach 19-20 IX 2019 r. w Krakowie. Kontakt: mgr Natalia Koziara: nkoziara@mnk.pl

 

           Warszawski i Łódzki Oddział SHS zapraszają do udziału w planowanej na pierwszą dekadę października 2019 roku konferencji naukowej: Tkanina – cenne dziedzictwo, przedmiot współczesnych badań. Kontakt: tkanina.dziedzictwo@gmail.com , https://www.shs.pl/?projects=oddzial-lodzki

*

W dniu 25 stycznia 2019 na Walnym Zebraniu Delegatów Oddziałów wybrany został nowy Zarząd Główny Stowarzyszenia Historyków Sztuki w składzie: /kadencja 2019 r. – 2021 r./
prof. dr hab. WOJCIECH WŁODARCZYK – Prezes
prof. dr hab. ANDRZEJ BETLEJ – Wiceprezes
prof. dr hab. RYSZARD KASPEROWICZ – Wiceprezes

*

             Ponownie załączamy informację o wyjazdach w 2019 r. organizowanych przez kol. Elżbietę Chodkiewicz-Przypkowską do Grecji kontynentalnej: Ateny, Delfy, Korynt, Olimpia, Epidauros oraz Moskwy i Złotego Pierścienia Rusi oraz przez kol. Andrzeja Kozalskiego do Normandii i Bretanii, termin: 01.06-07.06.2019 r., kontakt: andkoz21@yahoo.pl . Załączamy ponadto nowy  cennik pobytu w Zamku w Niedzicy.

 

               Bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na poważną zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

                                                              Za Zarząd

Sekretarz                                                                                          Prezes Oddziału Kieleckiego

Oliwia Juras                                                                                          dr hab. Piotr Rosiński

 


Kielce 12 stycznia 2019 roku.

Komunikat 1/2019

                  Szanowni Państwo,

Oddział Kielecki SHS planuje w dniu 3 marca (niedziela) br. wyjazd do Warszawy. W programie przewidujemy wystawę prezentowaną w Muzeum Narodowym pt. Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918. Planujemy także zwiedzić ekspozycję na Zamku pt. Król się żeni! "Rolka sztokholmska" – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie.

Zbiórka chętnych obok dworca PKP – 3.03.2019 (niedziela) o godz. 7.30. Członkowie SHS, którzy mają uregulowane na bieżąco składki płacą 5 zł (ubezpieczenie), pozostali – 70 zł. Zgłoszenia przyjmuje w Desie Pani Małgorzata Ostrowska-Lis. W wyjeździe wezmą udział tylko Ci z Państwa, którzy opłacą koszt przy zapisie.

          Załączamy także informację o wyjazdach w 2019 r. organizowanych przez kol. Elżbietę Chodkiewicz-Przypkowską do Grecji kontynentalnej: Ateny, Delfy, Korynt, Olimpia, Epidauros oraz Moskwy i Złotego Pierścienia Rusi.
Szczegółowe informacje w zakładce wycieczki zagraniczne

 

          Bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na poważną zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

                            nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

                           nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

                                                                     Za Zarząd:

       Sekretarz                                                                                    Prezes Oddziału Kieleckiego

      Oliwia Juras                                                                                     dr hab. Piotr Rosiński


Kielce 13 grudnia 2018 roku.

Komunikat 10/2018

                              Szanowni Państwo,

Wszystkim Członkom i Sympatykom Oddziału Kieleckiego SHS oraz Ich Najbliższym życzymy pogodnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i dobrego Nowego Roku.

 

         W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 18 grudnia (wtorek) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

          Będziemy gościć Krzesimira Dębskiego – kompozytora, dyrygenta, skrzypka jazzowego, autora muzyki do filmów. Nasz gość, który mówi o sobie, że „jest człowiekiem Kresów”, podzieli się refleksjami o Wołyniu jako rodzinnej historii.

*

          Jednocześnie informujemy, że 13 listopada 2018 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, na którym wybrano władze Oddziału Kieleckiego SHS. Prezesem został kol. Piotr Rosiński, a do Zarządu wybrani zostali: kol. Stanisława Zacharko – Wiceprezes, kol. Oliwia Juras – Sekretarz, kol. Małgorzata Ostrowska-Lis – Skarbnik oraz członkowie Zarządu: kol. Piotr Spurek, kol. Władysław Szczepański. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: kol. Piotr Walczyk jako Przewodniczący oraz kol. Anna Adamczyk jako członek Komisji. Delegatami na Walny Zjazd SHS w Warszawie, zostali: kol. Małgorzata Ostrowska-Lis i kol. Marian Rumin.

*

          Bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na poważną zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

 Za Zarząd:

       Wiceprezes                                                                                     Prezes Oddziału Kieleckiego

      Oliwia Juras                                                                                   dr hab. Piotr Rosiński


Kielce, 3 listopada 2018 roku.

Komunikat 9/2018

 

Szanowni Państwo,

Nawiązując do komunikatu 8/2018 z dnia 10 października 2018 br. uprzejmie przypominamy, że Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki odbędzie się w galerii BWA (ul. Kapitulna 2) w dniu 13 listopada 2018 r. (wtorek) o godz. 17.30. (II termin – godz. 18.00)

 

Porządek zebrania
- Otwarcie Zebrania
- wybór Przewodniczącego Zebrania
oraz Sekretarza / Protokolanta
- przyjęcie porządku obrad
-
sprawozdanie merytoryczne (Prezes) i finansowe (Skarbnik)
- sprawozdania Komisji Rewizyjnej
- dyskusja nad sprawozdaniami, głosowanie nad absolutorium dla ustępującego Zarządu

 

Wybory:
- komisji skrutacyjnej

- prezesa Oddziału
- członków Zarządu
- Komisji Rewizyjnej
- delegatów Oddziału na XLIII Zwyczajne Zebranie Delegatów Oddziałów (planowane w Warszawie w dniu 7 grudnia 2018)
- dyskusja i wnioski dotyczące dalszej pracy Oddziału Kieleckiego SHS
- zamknięcie zebrania

 Za Zarząd:

       Wiceprezes                                                                                     Prezes Oddziału Kieleckiego

Stanisława Zacharko                                                                                dr hab. Piotr Rosiński


Kielce, 10 października 2018 roku.

 

Komunikat 8/2018

 

                                          Szanowni Państwo,

              W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki zapraszamy wszystkich członków naszego Oddziału na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, które odbędzie się w galerii BWA (ul. Kapitulna 2) w dniu 13 listopada 2018 r. (wtorek) o godz. 17.30. (II termin – godz. 18.00)

 

Porządek zebrania

- Otwarcie Zebrania
- wybór Przewodniczącego Zebrania oraz Sekretarza / Protokolanta
- przyjęcie porządku obrad
- sprawozdanie merytoryczne (Prezes) i finansowe (Skarbnik)
- sprawozdania Komisji Rewizyjnej
- dyskusja nad sprawozdaniami, głosowanie nad absolutorium dla ustępującego Zarządu

 

Wybory:

- komisji skrutacyjnej
- prezesa Oddziału
- członków Zarządu
- Komisji Rewizyjnej
- Delegatów Oddziału na XLIII Zwyczajne Zebranie Delegatów Oddziałów (planowane w Warszawie w dniu 7 grudnia 2018)
- dyskusja i wnioski dotyczące dalszej pracy Oddziału Kieleckiego SHS
- zamknięcie zebrania

 

 Za Zarząd:

 

       Wiceprezes                                                                                     Prezes Oddziału Kieleckiego

Stanisława Zacharko                                                                                dr hab. Piotr Rosiński


Kielce, 13 września 2018 roku.

Komunikat 7/2018

Szanowni Państwo,

            W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 19 września (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

Podczas spotkania dr hab. Danuta Rasała przedstawi refleksje z podróży połączone z prezentacją pt : Zamki i ogrody Szkocji.

           Jednocześnie bardzo gorąco prosimy o opłacanie składek u skarbnika Oddziału – Pani Małgorzaty Ostrowskiej-Lis w Desie lub u Pani Anety Pędzik w Galerii BWA na Kapitulnej. Przypominamy, że dzięki ważnej legitymacji SHS możemy liczyć na ulgowy wstęp do galerii i muzeów i na poważną zniżkę kosztów pobytu na zamku w Niedzicy. Zachęcamy do opłacania składek przelewem internetowym (roczna składka wynosi 96 zł, emeryci–48 zł):

nr konta: 09 1060 0076 0000 3200 0016 3115

nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Kielecki

Za Zarząd:

       Wiceprezes                                                                              Prezes Oddziału Kieleckiego

Stanisława Zacharko                                                                             Piotr Rosiński


Kielce 6 czerwca 2018 roku.

 

Komunikat 6/2018

                                                    Szanowni Państwo,

W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy członków SHS i naszych sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 14 czerwca (czwartek) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

Będziemy gościć prof. zw. dr hab. Lechosława Lameńskiego (kierownika Katedry Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej KUL), który wystąpi z wykładem pt. Ze wsi mazowieckiej do Paryża. Bolesław Biegas – polski artysta rzeźbiarz we Francji.

Komunikat Biura Zarządu Głównego SHS dotyczący organizacji objazdów i wycieczek.

 

Za Zarząd:

       Wiceprezes                                                                              Prezes Oddziału Kieleckiego

Stanisława Zacharko                                                                             Piotr Rosiński

 


Kielce 10 maja 2018 roku.

Komunikat 5/2018

Szanowni Państwo,

          W imieniu Zarządu Oddziału Kieleckiego SHS i dyrekcji BWA w Kielcach, zapraszamy Członków SHS i naszych Sympatyków na spotkanie, które odbędzie się dnia 16 maja (środa) o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2.

          Podczas spotkania kol. Piotr Maciej Przypkowski przedstawi refleksje z podróży połączone z prezentacją pt : Rzym – znany i nieznany.

 

Informacja o konferencjach:

Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki dr hab. Marta Lempart-Geratowska, prof. ASP oraz dr Jarosław Adamowicz – kierownik prac badawczo-konserwatorskich przy Ołtarzu Wita Stwosza zapraszają na seminarium naukowe Konteksty, które odbędzie się 15 maja 2018 r. w godzinach 10.30-16.30 w auli głównej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pl. Jana Matejki 13. Informacja: jhedrick@asp.krakow.pl

Zarząd O/Warszawskiego SHS zaprasza na sesję organizowaną przez O/Toruński SHS pt.: Biżuteria w Polsce. Konteksty, zbiory, ekspozycje. Konferencja odbędzie się w dniach 25-26 V 2018 r w Sali Konferencyjnej SHS w Warszawie, Rynek Starego Miasta 27. Informacja: ow.shs@shs.pl.pl

Instytut Historii Sztuki UJ i Instytut Historyczny UW w Warszawie w dniach 6-8 czerwca 2018 r. organizują konferencję naukową Śmierć, pogrzeb i upamiętnienie władców w dawnej Polsce. Informacja: psp_basiag@op.pl

Krakowski Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie w połowie października bieżącego roku organizuje sesję naukową Projekty dla Niepodległej. Architektura i sztuka w Polsce p o roku 1918. Obrady poświęcone będą projektom urbanistycznym, architektonicznym, konserwatorskim, artystycznym itp., które powstawały do początku l. 40. XX w., zarówno zrealizowanym jak też niezrealizowanym. Szczególnie mile widziane będą tematy dotyczące większych założeń lub ujęcia przekrojowe. Zainteresowanych prosimy o przysyłanie zgłoszeń wraz z krótkim opisem (do 500 znaków) do 30 czerwca b. r. na adres: shskr@poczta.fm lub nadsyłanie ich do siedziby O/Krakowskiego SHS: ul. Starowiślna 29-31, 31-008 Kraków. Organizatorzy przewidują, pokrycie kosztów jednego noclegu referentom spoza Krakowa.

 

           OGÓLNOPOLSKA SESJA NAUKOWA SHS

LXVI Ogólnopolska Sesja Naukowa Stowarzyszenia Historyków Sztuki Niepodległość i nowoczesność odbędzie się w Szczecinie w dniach 22-23.11. 2018

Program sesji opiera się na dwóch założeniach:

1. Wybór miejsca naszej konferencji ma zwrócić uwagę na pojemność pojęcia niepodległości, jego inspirującą zawartość. Pożądane byłoby zastanowienie się nad fenomenem niepodległości, początkami artystycznej refleksji nad nią, relacjami między dążeniem do wyzwolenia a sztuką, ale nie tylko w perspektywie politycznej czy militarnej. Takim właśnie ujęciom powinien sprzyjać wybór Szczecina, a nie miejsc tradycyjnie wiązanych z wydarzeniami 1918 roku. Jest to miejsce, które nie ma żadnego bezpośredniego związku z historią odzyskania niepodległości w 1918 i zarazem region Polski o najsłabszych więziach historycznych z monarchią Piastów, oraz I i II Rzeczpospolitą. W 1945 roku, po włączeniu w granice państwa polskiego, znalazł się w ideowej próżni. Stał się w ten sposób potencjalnie polem refleksji – również artystycznej – nad legitymizacją nowych granic, w których niepodległość rozumiana była jako nowoczesność w duchu ideologii lewicowych. Było to miejsce rzeczywistej realizacji nowego mitu założycielskiego. Na polityczny mit „Polski od nowa“ nakładała się tradycyjna myśl wywodząca się z kręgów narodowych o granicy polskiej na Odrze i Nysie („ziemie piastowskie”). Ten węzeł ideologiczny, w którym sztuce przeznaczano istotną rolę w budowaniu świadomości, a więc istotną funkcję polityczną, jest nadal nie wyeksploatowanym polem historii sztuki, wskazującym na mniej lub bardziej uświadomione uwikłanie sztuki w procesy ideowo-polityczne. Szczególnie poprzez szeroko rozumiane procesy inwestycyjne, w tym organizacje pracy artystów, czyli umiejscowienie życia artystycznego w społecznym podziale pracy i jej finansowanie.

2. Drugie założenie wynika z sąsiedztwa stulecia naszej niepodległości z dominującym nurtem współczesności jakim jest tendencja modernizacyjna. Nowoczesność i związana z nią idea emancypacji narodziły się w czasach Oświecenia. Moment upadku Rzeczypospolitej nakłada się na oświeceniowe projekty uzdrowienia Polski. Splot tych okoliczności objawił się ze szczególną siłą w II RP ale także w planach władz PRL, a więc w czasach, kiedy idea awangardy uzyskiwała swoje dominujące miejsce w polskiej refleksji historyczno-artystycznej. Również III RP odwoływała się w projektach transformacyjnych do modernizacyjnej utopii szczególnie w wymiarze kulturowym. Modernizacja i niepodległość narodowa, mogą pozostawać względem siebie w opozycji, lub przeciwnie. Nacjonalistyczna ideologia państwa jako „naturalnej“ formy egzystencji narodu w zależności od zajmowanego stanowiska politycznego może wydawać się nowoczesna lub anachroniczna.Te dwa założenia nie ograniczają innych propozycji, zwłaszcza takich, które będą miały na myśli bardziej systemowe cele i będą obejmowały dłuższe jednostki chronologiczne czy trudne problemy periodyzacji najczęściej wywiedzione z historii politycznej. Ważne wydaje się także zwrócenie uwagi na wyzwania metodologiczne z jakimi historyk sztuki świadomy narzędzi nowej humanistyki będzie musiał się zmierzyć podejmując problematykę politycznej niepodległości. Należy wziąć po uwagę, że problem „niepodległości/nowoczesności” może być pojmowany zarazem opozycyjnie jak i komplementarnie, i ulec komplikacji w zależności od spotkania z różnymi siatkami pojęciowymi. Temat może być bowiem sprecyzowany bardzo różnie. Patrząc od strony artysty może to być psychologiczny konflikt wewnętrzny. Na poziomie deklaracji ideowych rzecz dotyczy komplementarności lub niespójności zawartych w programach artystycznych. Na poziomie realizacji artystycznych jest to rzecz niespójności lub harmonii formy artystycznej. Inaczej będą się manifestować idee polityczne w zależności od osobistych inklinacji artysty, inaczej w przypadku realizacji zamówienia, w którym artysta występuje jako ekspert od wizualizacji, niezależnie od swych przekonań. W sztuce o przeznaczeniu politycznym może występować konflikt między zleceniodawcą a artystą, lub pełna symbioza. Może to być konflikt ukryty lub jawny; może zostać ujawniony w otwartym dyskursie, lub pojawić się na poziomie „wewnętrznych sprzeczności“ realizacji. Również sztuka niezaangażowana politycznie może okazać się wypowiedzią polityczną nie wprost, jako deklaracja sztuki jako sfery przeciwstawnej ideom politycznym, lub świadectwo niepisanej umowy o podziale „terytoriów politycznych”. Tak zakreślony temat ukazuje problemowe spektrum jako niemożność ucieczki sztuki od polityki, i wskazuje na potencjalny konflikt miedzy tym co jest nowoczesnością w sztuce a nowoczesnością w polityce, co jest wolnością artystyczną a co jest obowiązkiem artysty jako członka wspólnoty narodowej, jako obywatela; i z drugiej strony jako obrońcy sztuki przed upolitycznieniem, lub przeciwnie jako walczącego o sztukę zaangażowaną, na co nakłada się pytanie: służba czy służebność? Geopolityczne zamieszanie, które w naszym kraju przybiera postać sporu – często gwałtownego – o sens i role niepodległości i nowoczesności sprzyja spojrzeniu na sztukę pod kątem specyficznego dla artystów udziału w starciu koncepcji politycznych i społecznych.

Organizatorzy informują, że zgłoszenia zawierające skrót wystąpień (maks. 1 strona) wraz z danymi kontaktowymi i afiliacją, należy nadsyłać do dnia 30.06. na adres: e.gwiazdowska@muzeum.szczecin.pl lub pocztą tradycyjną na adres Oddziału Szczecińskiego SHS: ul. Staromłyńska 27, 70-561 Szczecin. Szczegółowe informacje: Ewa Gwiazdowska, sekretarz O/Szczecińskiego SHS: tel. 797 705 218.

Instytut Historii Sztuki UKSW w Warszawie zaprasza do udziału w konferencji organizowanej 6 grudnia 2018 r. w 25. rocznicę śmierci ks. prof. Janusza St. Pasierba – badacza sztuki nowożytnej, teoretyka ochrony zabytków kościelnych, eseisty i poety. Konferencja pomyślana jest jako interdyscyplinarne spotkanie inspirowane dorobkiem naukowym i literackim ks. prof. Janusza St. Pasierba. Organizatorzy oczekują na referaty z zakresu sztuki i ikonografii nowożytnej, szczególnie religijnej, konserwatorstwa sztuki kościelnej, ale i wystąpień związanych z Jego poetyckimi i eseistycznymi dokonaniami. Propozycje wystąpień (1 strona maszynopisu) wraz z danymi kontaktowymi prosimy nadsyłać do 10 września 2018 r. na adres: aniaczyz@poczta.onet.pl lub abadach@zamek-krolewski.pl . Organizatorzy zastrzegają, że zgłoszone propozycje będą poddane trybowi konkursowemu. Lista prelegentów zostanie ogłoszona 17 września. Na referat przewidziane jest 20 minut. Konferencja odbędzie się 6 grudnia 2018 r. na terenie kampusu UKSW na Młocinach. Komitet Naukowy: prof. UKSW dr hab. Zbigniew Bania, bp. prof. UW dr hab. Michał Janocha, dr hab. Anna Czyż, ks. dr hab. Janusz Nowiński

Za Zarząd:

       Wiceprezes                                                                              Prezes Oddziału Kieleckiego

Stanisława Zacharko                                                                             Piotr Rosiński

     Stanisława Zacharko                                                                                Piotr Rosiński

 

 

Za Zarząd:

Oliwia Juras (Sekretarz)

dr hab. Piotr Rosiński (Prezes Oddziału Kieleckiego)